20 Ocak 2017 Cuma

ÇOKLUKTAN 1 TANRIYA ULAŞMA MATEMATİĞİ

Eminim ben dindarım diyen bir çok kişi de gizliden gizliye tanrı, Allah var mıdır diye sorguluyordur, şüpheye düşüyordur. Beyin bu, boş durur mu ?

Tanrıya imanla değil de matematiksel olarak ulaşmak isteseydik nasıl bir yol izlerdik ?

Bir tanrı olduğunu kabul edelim, veya tanrı olmadan sistemin sonsuz olduğunu düşünelim. Öncelikle 1 tanrı olduğunu ve bunun da ötesinin olmadığını düşünelim ve buna matematiksel olarak yaklaşmaya çalışalım.
Öncelikle mevcut varlıkları model alalım ve insandan başlayalım.

İnsanda bulunan çok sayıda benzer hücre grubu 1 tane doku oluşturur. Benzer dokular bir araya gelerek 1 tane organ oluşturur. Benzer organlar bir araya gelerek 1 sistem oluşturur örneğin sindirim sistemi. Sistemler bir araya gelip 1 insan oluşturur.

Bu şekilde büyüte büyüte gidelim. İki insan 1 aile; kan bağı olan aileler 1 akraba topluluğu; böyle gidelim 1 mahalle, 1 ilçe, 1 şehir, 1 devlet....devam edelim 1 dünya olur. Benzer dünyalar 1 güneş sistemi; benzer güneş sistemleri 1 galaksi...en sonda 1 kainat çıkar.

Eğer kainatın ötesi de varsa kainatlar bir araya gelir 1 ... oluşturur.

Matematiksel denklemi kuralım ve sonsuza gittiğimizde denklemin gereği en sonda mutlaka 1 tane bir şey çıkacak. Belki en sonda bu denklem bitecek ve en tepede mutlak yaratan olacak. Veya başka olasılık, bu denklem hiç bitmeyecek ve hep sonsuza gidecek.

İster bu denklem sonlansın ve en sonda 1 tane mutlak güç olsun; isterse de denklem sonsuza kadar gitsin. Her iki durumda da sistem içinde mutlaka 1 tane üst yapı çıkıyor.

İlluminatinin 1 amerikan dolarının üzerinde yazan in god we trust (biz tanrıya inanıyoruz) ve Ayrıca 1 dolarda ONE yazar yani 1(tek). Acaba onlar tanrıyı buldu da diğerleri mi bulamadı ?


Adamlar tanrıyı sembolize bile etmişler. Alt yapılar piramitin alt basamakları, en sondaki 1 ise piramitin en tepesi olur. Bunu da 1 dolara koymuşlar. Fakat piramitin tepesine göz koyarak temsil etmişler. Acaba onların tanrı dediği varlık başka bir şey mi ?

Evet arkadaşlar siz ne dersiniz ? Fikirlerinizi bekliyorum. İster ateist olun; ister deist olun veya dindar olun, yorumlarınızı bekliyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder